جودیت باتلر

جودیت باتلر در ۲۴ فوریه ۱۹۵۶ در کلیولند اوهایو متولد شد
باتلر فیلسوف پساساختارگرا و منتقد فمنیست امریکایی است و در زمینه‌های فمینیسم، نظریه فراهنجار، فلسفه سیاسی و علم اخلاق صاحب نظر است. وی دارای کرسی استادی در رشته ادبیات در دانشگاه کلمبیای شهر نیویورک است.
او مدرک دکترای خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ییل دریافت کرد. او پایان‌نامه‌اش را با عنوان مباحث شهوت، بازتاب اندیشه‌های هگل در قرن بیستم فرانسه نوشت.
نخستین اثر باتلر آشفتگی جنسیتی نام دارد که در سال ۱۹۹۰ به منتشر شد و بیش از صد هزار نسخه از آن در کشورهای دیگر و به زبان‌های مختلف به چاپ رسید.
باتلر در یک خانوادۀ روس و مجار به دنیا آمد. مادرش یهودی بود و جودیت از کودکی به کلاس‌های اخلاق یهودی می‌رفت. کلاس‌ها او را به وجد می‌آورد و او را علاقه‌مند کرد دربارۀ مارتین بوبر بیشتر تأمل کند. او در همان دوره‌ها با نوشته‌های کانت، هگل و اسپینوزا آشنا شد.
باتلر به کالج بنینگتون پیوست و سپس در دانشگاه ییل مشغول به تحصیل شد. او در سال ۱۹۸۴ موفق به دریافت دکترای خود در رشتۀ فلسفه شد. او پیش از آنکه در سال ۱۹۹۳ در دانشگاه برکلی مشغول به کار شود، در دانشگاه‌های وسلیان، جرج واشنگتن و جان هاپکینز تدریس می‌کرد. او از سال ۲۰۰۶ کرسی هانا آرنت را در تحصیلات تکمیلی اروپا (EGS) در سوئیس از آن خود کرده‌است. باتلر از اعضای هیئت مشاور مجلۀ آکادمیک آیدنتیتیز است که در حوزۀ سیاست، جنسیت و فرهنگ منتشر می‌شود. همچنین باتلر روی نقد خشونت اخلاقی کار می‌کند و می‌کوش نظریه‌ای را با عنوان نظریۀ مسئولیت تدوین کند.