شهادت یا یک کم آسایشی که داریم / فهرست

Le Témoignage ou notre petit confort/ Le Fichier

تادئوش روژه‌ویچ

مترجم

محمدرضا خاکی

تعداد صفحات: 172
شابک: 9-74-5193-600-978
سال چاپ: 1396
نوبت چاپ: 3
قطع: رقعی
جلد: شومیز
قیمت: 15000 تومان

|           تادئوش روُژه‌ویچ یکی از مشهورترین شاعران و نمایشنامه‌نویسان معاصر لهستان متولد 1921 است؛ او که در دوره‌ی جنگ و اشغالِ کشورش یکی از اعضاء نهضتِ مقاومت علیه نازی‌ها بود، خود یکی از قربانیانِ توتالیتاریسم (فاشیستی و کمونیستی) در لهستان قرن بیستم است.

|           روُژه‌ویچ با خلق تکنیک‌های جدید نمایشنامه‌نویسی و پژوهش در نقاشی‌ها تصاویر و آثار باقی‌مانده از جنگ، یادآور دشواری و پوچی‌های دردناکِ زندگی مردمِ لهستان پس از کشفِ واقعیت‌های هولناک اردوگاه آشویتز است.

|           دو نمایشنامه‌ی فهرست و شهادت که در این کتاب ارائه شده، از بهترین نمونه‌های سنتِ تئاتر مدرنِ لهستان است:نمایشنامه‌ی فهرست توسط برجسته‌ترین کارگردان‌های تئاتر معاصر لهستان از جمله کریشتُف کیشلُفسکی، به عنوان بهترین نمایشنامه‌ی بعد از جنگ در نظر گرفته شده، و از آن به عنوانِ نمایش مادر، منشاء الهام و الگوی زیبایی شناسانه برای دو کارگردان نامی لهستان یرژی گروتوفسکی و تادئوش کانتور یاد می‌کنند. نمایشنامه‌ی شهادت یا یک کم آسایشی که داریم در سال‌های دهه‌ی 1960 باعث تحریک جنبش دمکراتیک علیه رژیم کمونیستی شد. در این اثر جنبه‌های مختلفی از فردگرایی، فقدان مسئولیت جمعی و بی‌تفاوتی‌های اجتماعی ارائه شده است.

|         مجموعه نمایشنامه‌‌های بیدگل، مجموعه‌‌ای منحصربه فرد از نمایشنامه‌‌هایی است که تا به حال به فارسی ترجمه نشده‌‌اند و یا ترجمۀ مجددی از نمایشنامه‌‌هایی خواهد بود که از هر جهت لزوم ترجمۀ دوبارۀ آن‌هاحس می‌گردد.


اخبار و مقالات مرتبط با این کتاب: